İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İnsanlar hayatta bazen kararsız kalır ve ne yapacaklarını bilemezler. İşte bu durumlarda Allah”a sığınmak ve dualar etmek gerekmektedir. Namaz insanın kalbinin rahatlaması ve içine huzur dolmasını sağlar. İşte bunun için namaz farz namazlarının dışında da namaz kılmak gerekir. Farz namazlarının dışında ise; düşüncelerimiz yada ileri de hangi iş daha çok hayırlı olacak gibi çelişkili durumlar için İstihare Namazı vardır. Peki İstihare Namazı nedir ve nasıl kılınır? İşte İstihare Namazının anlamı ve kılınışı…

İstihare “hayırlı olanı istemek” anlamına gelir. İstihare namazı, bir kişinin veya işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınarak kılınan 2 rekat namazdır. Namaz kılındıktan sonra istihare duasını okuyup kimseyle konuşmayarak sağ tarafına yatıp istediği şeyi düşünerek uyumalıdır. Bir işe başlayacağınız veya bir işten ayrılacağınız zaman istihare duasını okuyup Allah”ım istediğim düşündüğüm şey dünya ve ahiretim için hayırlı ise bunu mübarek eyle denilmelidir.

İstihare Namazının Kılınışı
Namazı kılmak için öncelikle abdest alınır, daha sonra ” Niyet Ettim Allah rızası için İstihare Namazını kılmaya” diyerek başlanmalı.

İlk rekatta Fâtiha ve Kâfirun Suresi okunur. İkinci rekatta sadece Fâtiha ve İhlas suresi okunur. Oturuşta ise diğer namazlarda olduğu gibi : Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik , Rabbenâ duaları okunur.Ardından istihare duası yapılır. Tesbih isteğe bağlı olarak yapılır.Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uyumaya çalışırken kalpten “Allah Allah” demek iyidir.

İstihare Duası Arapça

istihare-duasi-arapca

güzel sözler

İstihare Duası Türkçe;

“”Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. “”

İstihare duası anlamı;

“Allah”ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. Senin devasa fazlından hibe buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen şeyi çok iyi bilensin, Allah”ım. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mukaddes kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahretimin sonucu bakımından benim için fenalık olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için iyilik olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırla hoşnut eyle”

İstihare ile ilgili hadis

(Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) (hakim)

(İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) (tirmizi)

“Allah”a istihare, kişinin saadet vesilelerinden biridir.” (Buhari)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir