Doğum iznine ne zaman çıkılmalıdır?

Doğum izni oldukça ciddi birşeydir. Sizin özen gösterdiğiniz kadar muhakkak her kurum özen gösterir fakat mutlaka istisna durumlarda söz konusu olabilir.

Bu gibi konularda iş yerinizin insan kaynakları departmanından yada daha önce sizinle aynı duruma maruz kalmış kişilerden bilgi alabilirsiniz.

ücretl izine çıkabileceğiniz gibi ücretsiz izine de çıkabileceğinizin hukuki haklarını iyice araştırıp, soruşturabilirsiniz.

Aile içerisinde ki geçim şartlarınız ücretsiz izine müsade ediyorsa bu konuyuda mutlaka araştırmanız gerekir.

İş yerinizde ki pozisyonunuzu evden de sürdürebilme şansınız varsa bunu gerçekleştirebilip, gerçekleştiremeyeceğinizi iyice araştırmalısınız.

güzel sözler

Yaşadığımız ülkede bu doğum izni genellikle doğum öncesi 8 hafta , doğum sonrası 8 hafta olmak üzere verilmektedir. yani 4 ay izin kullanılmaktadır. Hamile bayanların doğum öncesinde 8 hafta izin kullanmayıp, doğum sonrasında 16 hafta olarak izin kullanma şansıda bulunmaktadır fakat bu çalıştıkları kuruma göre değişebilmektedir ve bunu sağlıklı olarak araştırmaları gerekmektedir.

Doğum iznine ne zaman çıkabileceğiniz konusunda kesin bir kural veya yargı yoktur. Çünkü her hamilelik birbirinden farklı bir hal sergiler. Bazı hanımlar hamileliklerin son 2-3 ayı kala izine ayrılırken bazı hanımlar ise son gününe kadar çalışmaya devam edebilirler.

İzine ayrılacağınız tam zamanı doktorunuz ile yapılan görüşmelerden sonra keisn ve net bir karara erdirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir