Demir Eksikliği Tedavisi ve Sebepleri

Demir Eksikliği, özellikle küçük çocuklarda ve gebe olan kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sideropenik anemi olarakta adlandırılmakta olan Demir eksikliği anemisi, Küçük alyuvarlarla karakterize Mikrositik Anemilerin en büyük nedenlerindendir.

demir-eksikligi-ve-tedavisi

Kansızlığın Nedenleri

Demirin yiyeceklerle alınmasının veya bağırsaklardan emilmesinin az olması sonucu hem yapısına fazla girmemesi sebebinden hemoglabin yapılmasının azalmasına neden olmasıyla karakterize bir kansızlık türüdür.

güzel sözler

Kansızlığın başlıca nedenlerinden biri yanlış ve yetersiz beslenmedir: Özellikle et yemeyen vejeteryan kişilerin gıdalar ile yeterli demir alamamaları ve bazı malabsorbsiyon hastalıklarında görülen yetersiz demir emilimi demir dengeleri eksiye götürmektedir.Birçok zayıflama diyeti de demir açısından zayıftır.Kronik böbrek yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği durumlarında ve bu yüzden sık sık dializ makinelerine bağlanan hastalarda demir bilançosu bozulur. Bu kişilerde diette et ve et ürünleri kısıtlanmıştır. Eritropoietin üretimi etkilenmiştir ve sonuçta ciddi anemiler görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir