Aşık Veysel Kimdir – Hayatı

Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Kısaca Aşık Veysel:

Aşık Veysel olarak bildiğimiz Veysel Şatıroğlu 25 Ekim 1984 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı olan Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 7 yaşında çiçek hastalığı geçiren Veysel Şatıroğlu , bu hastalık sonucunda sol gözünü kabettikten sonra, başka bir talihsizlik sonucunda da sağ gözünü kaybetmiştir.

asik-veysel-7

Babası vakit geçirmesi için ona bir saz almıştır ve bu sazla Aşık Veysel başka ozanlara ait olan Türküleri çalmaya başlamıştır. 1933 senesinde tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer`in teşvik etmesiyle kendisine ait sözlerini yazıp söylemeye başlamıştır.

güzel sözler

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel 21 Mart 1973 yılında vefat etmiştir.

Aşık Veysel Resimleri İçin Numaraları Takip Ediniz

1 2 3 4 5 6 7 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir